PK Arena rodio se 10.08.2001.g. kada je održana osnivačka skupština. Trener Edi Višković s devet plivača (David i Sara Ambruš, Nenad Duras, Matea i Matia Milovan, Bojan Nišević, Anja Trišić, Katarina i Mihovil Turčinović) treninge je održavao u sedam sati ujutro na otvorenom bazenu hotela Histria.
Odmah po osnivanju naši plivači su nastupili na Otvorenom prvenstvu grada Pule i Sprintu u Rovinju, no zbog administrativnih procedura nisu nastupali pod imenom PK Arena (čak je i na majicama bio samo logo bez imena kluba), već za grad Pulu. Anja Trišić i Matea Milovan nastupile su na Hvarskom maratonu i postale prvakinja i viceprvakinja države u daljinskom plivanju.
Zahvaljujući dobrim rezultatima naših plivača uspjeli smo u konkurenciji starijih gradskih rivala kao novoosnovani klub izboriti satnicu u bazenu u Valbandonu koji je te godine stavljen u funkciju. Odmah je započela s radom škola plivanja, a počeli su nam se pridruživati i već na županijskom nivou afirmirani plivači iz Pule pa i iz Rovinja. Treninzi su mirno tekli, no došla su regionalna i državna prvenstva i mitinzi koje je trebalo bez materijalne potpore grada financijski izdržati. Nije bilo moguće osigurati smještaj u hotelima, ali klub se snalazio i djeca su već na prvim nastupima za PK Arena ostvarila vrhunske rezultate koji su omogućili da klub uđe u sustav financiranja Saveza sportova grada Pule.
Počelo se razmišljati o tome gdje trenirati nakon završetka sezone u Valbandonu. Odabrana je lokacija na kupalištu Stoja. Zahvaljujući donaciji Lura d.d. u iznosu od35 000.00 kn klub je 2002.g. izgradio splav i osposobio plivalište na Stoji.
Te 2002.g. junakinje s osvojenim medaljama na državnim prvenstvima bile su kadetkinje Sara Ambruš (8 zlatnih) i Katarina Turčinović (1 srebro i 1 bronca) i mlađa juniorka Anja Trišić (5 zlata, 2 srebra i 2 bronce) koja je i oborila državni mlađejuniorski rekord na 200 m slobodno. Uslijedili su i pozivi u reprezentaciju Anji i Sari za Europsko juniorsko prvenstvo u Glazgovu i Olimpijske igre mladih u Parizu.
Trener Edi Višković odlazi 2003.g. a na mjesto glavnog trenera dolazi Svetoslav Bobev. Dolazi do omasovljenja članstva , a to dovodi do novih uspjeha: plasman PK Arena u finale Božićnog kupa dviju godina za redom uz pregršt medalja sa državnih prvenstava (Sara Ambruš, Nina Stepčić, Omer Gerzić, Ivo Raunić, Sara Krizmanić, Manuel Ristić). S takvim rezultatima PK Arena postaje vodeći plivački klub u županiji.
U 2004.g. sve je iznenadila naša mlađejuniorska štafeta u sastavu Sara Ambruš, Nina Stepčić, Sonja Slavulj i Katarina Turčinović koja je na državnom prvenstvu uz osvajanje zlatne medalje oborila i mlađejuniorski državni rekord na 4x100 m mješovito, a kasnije i mlađejuniorski, juniorski i seniorski rekord na 4x50 m mješovito i mlađejuniorski rekord na 4x50 m slobodno. Sara Ambruš nastupila je u reprezentaciji na Europskom juniorskom prvenstvu u Lisabonu, a na natjecanju Alpe Adria pridružio joj se Omer Gerzić.
Da bi se ne samo održali, već i unaprijedili rezultati PK Arena uz redovite treninge u Valbandonu organizira kampove i pripreme plivača za državna takmičenja u Rovinju, Dugoj Uvali, Kopru, Topuskom, Ravnama na Koroškem, Kranju, Rijeci, Splitu, Bugarskoj... Članovima kluba koji su to željeli omogućeno je sudjelovanje na natjecanjima daljinskog plivanja pa je 2003. i 2004.g. osvojeno ekipno 2. mjesto u CRO CUP u seniorskoj konkurenciji.
Uz ozbiljan rad u klubu stasala je i nova generacija plivača koji su se počeli dokazivati na državnim prvenstvima: Nikola Krkobabić, Sara Vilić, Mihovil Turčinović, Dean Antić, Anđela Vrljić, Dario Lacković. Veliko veselje priredila je kadetska štafeta na 4x100 m slobodno Anđela Vrljić, Lea Štimac, Antonija Žgomba i Petra Rojnić brončanom medaljom na 4x100 m slobodno.
Nastavljeno je rušenje državnih rekorda. Treba spomenuti da 2005.g. Massimo Božić ruši kadetski rekord Duje Draganje na 50 m leđno u velikom bazenu, a 2007.g. Mihovil Turčinović kadetske državne rekorde na 50 m delfin i 100 m slobodno kao i štafeta Massimo Božić, Manuel Ristić, Dario Lacković i Mihovil Turčinović mlađejuniorski i juniorski rekord na 4x50 m slobodno.
Tijekom 2008. i 2009.g. adaptirani su klubu dodijeljeni prostori u bivšoj vojarni Karlo Rojc. Uz pomoć donacija i radom roditelja i trenera uređen je prostor u kojem se mogu održavati "suhi treninzi".
tekst priredile
Vesna Cvetković & Rajka Turčinović